Tulejowonie miejsc uszkodzeń połączeń ruchomych maszyn i urządzeń. - e-ogrodnik.com.pl

Tulejowonie miejsc uszkodzeń połączeń ruchomych maszyn i urządzeń.

W miejscach, gdzie zaprojektowane są połączenia ruchome, przez zastosowanie osi może dochodzić do dużych obciążeń. Przez dłuższy czas otwory tracą swój regularny charakter, co wpływa na pracę i sprawność całej maszyny lub urządzania. Może to wynikać z braku smarowania lub obciążeń przekazywanych w miejscu połączenia i zastosowaniu osi. Ważną rolę odgrywa tu materiał zastosowany zarówno w trzpieniu prowadzącym, jak i samej obudowie, w której umieszczone są otwory montażowe połączenia. Przez to, że są to rozwiązania proste i trwałe używane są w maszynach budowlanych oraz koparkach.


Naprawa miejsca połączenia ruchomego przez tulejowanie


Kiedy otwór traci swoje właściwości, można wymienić całą obudowę, w której są otwory montażowe. Takie rozwiązanie jest jednak kosztowne i nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy związane z szybszym zużyciem części ruchomych. Wato, rozważyć ofertę usług firm wykonujących tulejowanie otworów. Prace takie polegają na zwiększenie średnicy otworu i wstawienie tulejki tak, aby otwór znów posiadał parametry zalecane przez producenta. Dzięki temu cała część jest nadal oryginalna, a uzupełniona zostaje tylko warstwa metalu w miejscu połączenia korpusu z osią zawiasu. Dodatkowo można stosować materiały poprawiające efektywność połączenia, co wydłuży czas użytkowania podzespołów podczas pracy urządzenia lub maszyny.


Tulejowanie jako sposób na dbanie o stan techniczny maszyn i urządzeń


Sam proces tulejowania to nie tylko prace naprawcze, Przez tulejowanie otworów można szybko kontrolować stan techniczny połączenia oraz dokonywać czynności serwisowych w odpowiednim czasie. Dla użytkowników wymiana samej tulejki przyspiesza czas napraw oraz ogranicza koszty zakupu części.


Znając parametry oryginalnych części można przez dobór stopów, z jakich wykonane są tuleje zwiększyć wytrzymałość mechaniczną miejsc połączeń. Stosować można stal hartowaną lub stoy mosiądzu. Tuleje dodatkowo mogą być przygotowane pod stosowanie dodatkowego smarowania lub stosowanie uszczelniaczy poprawiających kulturę pracy połachotawszy elementów.

Słowa kluczowe:tulejowanie otworów,