Czy warto zamontować w ogrodzie linie kroplującą? - e-ogrodnik.com.pl

Czy warto zamontować w ogrodzie linie kroplującą?

Odpowiednie nawodnienie roślin w ogrodzie ma bardzo duże znaczenie, bo pozwala uzyskać intensywniejszy wzrost i lepsze owocowanie. Linie kropkujące od lat wykorzystywane są w rolnictwie, bo pomagają dostarczyć wodę dokładnie pod korzenie roślin. Dzięki temu, że zostaje ona dostarczona bezpośrednio pod daną roślinę, zużywamy zdecydowanie mniej wody, a w związku z tym możemy sporo oszczędzić.


Linie kroplujące - pod jakie rośliny warto je stosować?


Tak naprawdę linie kropkujące z powodzeniem można stosować nie tylko w rolnictwie, ale również w przydomowym ogrodzie. Odpowiednio ułożone zapewniają dokładnie taką dawkę wody, jakiej wymaga dana uprawa. Można za ich pomocą podlewać borówkę amerykańską, truskawki, warzywa, ale też rośliny ozdobne. Bardzo często wykorzystuje się ją do nawadniania żywopłotów z tui, ale z powodzeniem można dostarczać nią wodę do malin czy drzewek owocowych.


Linia kroplująca ma więc bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie, ale ogromną popularność zyskała wiele lat temu w rolnictwie. Plantacje owoców, które narażone są na susze po zamontowaniu linii kroplujących zdecydowanie poprawiają owocowanie. Rosną intensywniej i są mniej narażone na choroby grzybowe.


Linie kroplujące - jak założyć w ogrodzie?


Montaż nie jest specjalnie skomplikowany. Linia kroplująca to nic innego jak wąż wykonany z tworzywa, który w swoich ściankach posiada niewielkie otwory umożliwiające wyciekanie wody na całej długości. Kupując linię kroplującą z kompensacją mamy gwarancje, że z każdego otworu będzie wyciekać dokładnie taka ilość wody, jak deklaruje producent.


Jak założyć linię kroplującą w ogrodzie? Wystarczy podłączyć ją do źródła wody i zadbać o odpowiednie ciśnienie, które nie powinno przekraczać 2 barów. Jeśli chcemy cały proces podlewania zautomatyzować, powinniśmy również pomyśleć o elektrozaworze i sterowniku otwierającym zawór wedle wybranego przez nas programu. Linia kroplująca mocowana jest do ziemi specjalnymi szpilkami uniemożliwiającymi jej przesuwanie. Całość jest naprawdę prosta i poradzi sobie z tą pracą każda osoba, nawet bez doświadczenia.

Słowa kluczowe:linie kroplujące,